Trakehner marelines

Your mareline is not mentioned?Mail us the name of the mareline and the name and studb. nr. of the base mare to: info@horsetelex.com, and the mareline will be added to the list. Please send us the pedigree and/or the lifenumber of the basemare, so we can find her easily.
Foundation mare Year Studbook Name mareline mareline number fokfamilie Options
FANNY 1794 Ehb Trakehner fam 127  
BRAVISSIMA WIELKOPOLSKA TRAK fokfamilie 1328  
NABONNA HANN SWB F.4  
ELSA 1914 SWB SWB 10  
SINOPE 1895 TRAK SWB 9  
TUGENDFREUDE 1905 TRAK SWB 18  
BRANTA 1931 TRAK SWB 43  
SEETULPE 1903 TRAK SWB 16  
BORUSSIA 1883 TRAK SWB 4  
LUTMILLA 1906 TRAK SWB 19  
URANIA 1937 Ostpruisen O 262  
STUTE VON NOBEL TRAK Abendglocke O 60 A (Specht Arnsfelde) alt Trak. fam. nr. 0046  
ARMEE Pruisen Abiza O 16 A 1 ( Schickedanz Canada)  
ADRETTE 1944 TRAK ADRETTE O 404 alt Trak. fam. nr. 0048  
TIBERIUSSCHE 1782 TRAK AIDA T 10 E (Kaeschwurmsche Erben Kindschen)  
ALASKA 1942 TRAK ALASKA O348 Alaska (v.Schr alt Trak. fam. nr. 0049  
OLGA 1910 Ostpruisen ALBERTINE O 52 A ( Brombach Feldhusen)  
ALIDA XX 1957 xx ALICANTA E8D (Gestut Graditz)  
ALMA 1941 TRAK ALMA O321 (Bodewig Wanlo)  
ARDANA I TRAK ALOTRIA S 1 A 1  
TIBERIUSSCHE 1782 TRAK ALRAUNE T 10 G (Hauptg. Trakehnen) alt Trak. fam. nr. 0307  
NIETEL 1908 TRAK ALSTER O 33 A (Vogt Kassel) alt Trak. fam. nr. 0050  
AGATHE 1926 TRAK ALTENBURG O209 A (Block Wakenhusen) alt Trak. fam. nr. 0051  
HILLA 1898 TRAK ALWINA T 20 F ( Hauptg.Trakehnen) alt Trak. fam. nr. 0001  
AMALIA I TRAK AMALIA II S 70 alt Trak. fam. nr. 0052  
AKURATE 1907 TRAK AMICA O 27 B (Pflaumbaum Fohlental) alt Trak. fam. nr. 0024  
115 MAXIM Ehb AMSEL A 5 A (Schmidt Salzmann/Salach) alt Trak. fam. nr. 0053  
DARCY'S OLDEST ROYAL MARE XX xx AMSELLA IV E 7 B ( Roskothen - Monheim)  
DARCY'S OLDEST ROYAL MARE XX xx ANDANTE E 7 A ( Gestut Graditz)  
VINTNER'S MARE XX xx ANITA VIII E6B (Golschmitt - Hardheim)  
BRIMMER MARE XX xx ANJELLA E 22 A (Poll Hoerem) alt Trak. fam. nr. 0054  
ANIMOZJA 1947 WLKP (Pol) ANKA S 47 B (Moller- Norvenich)  
TIBERIUSSCHE 1782 TRAK ANMUTH T10G1 (Gut Kolsa)  
SOLDATSCHE 1782 TRAK Ann T 9 C ( Heyser Kleindrawen) alt Trak. fam. nr. 0056  
AMAZONE 1913 TRAK ANNELE O 72 A ( Zimmermann - Katznase) alt Trak. fam. nr. 0057  
SOLDATSCHE 1782 TRAK ANNELIESE T 9 B (Krebs Lubbersdorf) alt Trak. fam. nr. 0058  
ANNA 1921 TRAK Annemone O 149 A ( Igor Meyhoffer Hunnesruck) alt Trak. fam. nr. 0059  
ANZEIGE 1920 TRAK ANTA O 132 A ( Rossigkeit - Selent) alt Trak. fam. nr. 0060  
ARMEE Pruisen ARBEITGEBERIN O 16 A ( Lenkeit Haassel) alt Trak. fam. nr. 0061  
HILLA 1898 TRAK Arcona T 20 F 1 (Gestut Webelsgrund)  
BRIMMER MARE XX xx ARCTICONIUS E 22 B (Wenzel Huckeswagen) alt Trak. fam. nr. 0062  
AKURATE 1907 TRAK ARKADE O 27 A (Pflaumbaum Fohlental /Uspiaunehlen) alt Trak. fam. nr. 0025  
MAZOCHA 1922 TRAK ARNIKA V O 166 A 1 ( Kosterka USA)  
ASTA 1940 TRAK ASTA S 79 ( Teichert - Helmstedt) alt Trak. fam. nr. 0063  
ASTER 1946 TRAK ASTER O 437 alt Trak. fam. nr. 0064  
MAZOCHA 1922 TRAK ATTIKAH O 166 A ( Bolten-Rittergut Schick ) alt Trak. fam. nr. 0065  
ANNA 1921 TRAK ATTRAKTION O 149 A 1 ( USA)  
55 SHAGYA XXVII 1943 ox BABOLNA A 4 C (Gramatzki - Hamburg)  
DORA Pruisen BALAKLAWA II S 31 A 1 (Paul - Lebrade)  
KATHE 1911 TRAK BALALAIKA O 47 A ( Hollatz Oberrode) alt Trak. fam. nr. 0067  
BALBINE 1940 TRAK BALBINE O 455 alt Trak. fam. nr. 0068  
LASICA 1938 SP (Pol) BALISTYKA O 267 A 1 (Meyer Venter- Isernhagen) alt Trak. fam. nr. 0300  
MANFREDA 1929 TRAK BALLADE O 229 A 1 ( LVG Iden)  
BALLYVERGIN LADY XX 1967 xx BALLYVERGIN LADY XX E 1 J (Rigal Kriegsh alt Trak. fam. nr. 0301  
BERTHA 1894 TRAK BAMBINA O 18 B 4 ( Baumgart - Verden)  
BARBEL 1941 TRAK BARBEL O 322  
55 SHAGYA XXVII 1943 ox BARONESSE V A 4 B alt Trak. fam. nr. 0070  
BAYS EYOT XX 1954 xx BAY SAMANTHA E 2 D (Plessen - Wahlstorf)  
BERTHA 1894 TRAK BEA O 18 B (zu Dohna Schlobitten) alt Trak. fam. nr. 0026  
BEKASINE 1938 TRAK BEKASINE O 449 ( Brinkhaus Hohenheide) alt Trak. fam. nr. 0073  
BERTHA 1894 TRAK BELLEVUE O 18 B 3 (Boettcher Isernhagen)  
BERBI 1958 TRAK BERBI S 76 ( Taemann - Stroehen)  
BERGFEE 1943 TRAK BERGFEE O 377 (Schulz Hoisbuttel) alt Trak. fam. nr. 0072  
BRIESE 1924 TRAK BERGFEE IV O 189 A 2 ( USA)  
NACHTWACHE 1918 Ostpruisen BERGFRIEDE O 119 A ( Goerke Laboe) alt Trak. fam. nr. 0073  
NACHTWACHE 1918 Ostpruisen BERGSICHT O 119 A 1 ( Carl - Gut Ludwigsburg)  
J BARONESSE 1907 Ostpruisen Bergspitze O 28 A (v. Buhl - Beienrode) alt Trak. fam. nr. 0074  
BERTA 1943 TRAK BERTA O 378 ( Schierenberg - Hude)  
MOJA PANI 1929 TRAK BERZERKA O 268 A  
HILLA 1898 TRAK BESPOKOJNAJA T 20 D 1  
BERTHA 1894 TRAK Betti O18B2 (Nottebohm Immichenhain)  
BITTE 1942 TRAK BINDE S 24 A ( v. Buttlar - Oberuff) alt Trak. fam. nr. 0075  
BLENDE 1928 TRAK BLENDE II O 222 A ( Hoenig - Bad Hersfeld)  
BADEFRAU 1901 TRAK BLINKLICHT T6A1 (Schmoel / Panker) alt Trak. fam. nr. 0002  
BERTHA 1894 TRAK BLITZLICHT O 18 B 1 (Baumgart Verden)  
BLUME 1913 TRAK BLUME O 73 ( Julitz Ramoschkehmen)  
BELLA 1922 TRAK BLUTENFEE O 159 A alt Trak. fam. nr. 0076  
BAJECZNA 1939 WLKP (Pol) BOCHNIA S 92 A ( Rosenau - Domane Brunstein) alt Trak. fam. nr. 0077  
OLDFIELD MARE XX 1690 xx BORGA E 14 G (Zschiederich - Munchweiler)  
BRESLAU 1913 Ostpruisen BORSE O 74 A ( Kubutat - masswillen)  
BLESS 1917 TRAK BOTIN O 109 A (Lask - Borstel) alt Trak. fam. nr. 0078  
BLANKA TRAK BRANGANE O 217 A (Hollatz - Oberrode) alt Trak. fam. nr. 0079  
NICHTE 1926 TRAK BRAUNELLA O 213 A (v. Petersdorff Rittergut Kirchberg)  
OLDFIELD MARE XX 1690 xx BREMSE II E 14 D (Conrad - Quierscheid)  
BRIESE 1924 TRAK BRITA O 189 A alt Trak. fam. nr. 0080  
BURGEL 1942 TRAK BURGEL S 44 (Burchard - Bordenau) alt Trak. fam. nr. 0081  
PEARL ASHE XX 1919 xx Burton Barb mare E 2  
KOENIGSKERZE Pruisen BUSOLA O 165 A ( PSK Pepowo -Polen)  
BUSTLER MARE XX 1680 xx Bustler Mare E 8  
LA TOUR BLANCHE XX 1941 xx Byerley Turc Mare E 17  
STUTE VON HALLORE TRAK CAJENNE O 133 A (Friedrich - Reessen) alt. Trak. fam.nr 0083  
CATHACOMBE 1921 Ostpruisen CAPELLA O 150 A ( Klein fursthaus - Tiergarten Luneburg) alt. Trak. fam.nr 0082  
KONIGSTOCHTER 1917 TRAK CARAVELLE O 113 A 2 (Wahler Klosterhof Medingen)  
CATHACOMBE 1905 TRAK CARMEN T7D1 (Danemark)  
MUMIE 1922 TRAK CATINKA O 168 A ( Schulemann Hamburg)  
FATME OX 1787 ox CELANA T 14 L 1 a ( Goodman USA)  
UNGARIA 1927 WLKP (Pol) CELEBRA S 10 A 2 (Lerch - Sterley)  
UNGARIA 1927 WLKP (Pol) CELULOZA S 10 A 3 (Wust - Himbergen)  
FATME OX 1787 ox CENTIFOLIE T 14 C (Hauptgestut Trakehnen) alt. Trak. fam.nr 0003  
FATME OX 1787 ox Ceres T 14 L 1 (Poll Horem)  
TREGONWELLS NATURAL BARB MARE XX 1664 xx CHOROLOGIJA XX E 17 B (Bolten Rittergut Schick)  
CHORYGA 1965 TRAK CHORYGA O 339 A  
INDRA TRAK CHRONOLOGIA O 105 A 1 ( PSK Linski Polen )  
FATME OX 1787 ox CITA T 14 D (Igogeit Grunweiden)  
STUTE VON HALLORE TRAK Coeur-As O 133 A 2 (Gebauer - Kolln)  
COMTESSE 1942 TRAK COMTESSE O 349 (Tiedau Bremen)  
STUTE VON HALLORE TRAK CORNELIA O 133 A 1 (Gut Schwaighof)  
FATME OX 1787 ox Corrida T 14 L (Hauptg.Trakehnen) alt. Trak. fam.nr 0004  
FATME OX 1787 ox Corry T 14 L 2 (Gestut Hunnesruck)  
CATHACOMBE 1905 TRAK CORVETTE T 7 D (Hauptgestut Trakehnen)  
QUASSIA XX 1928 xx CRESTA STAR EA 13 A (Maracke Pohlsee)  
CSIPKE AA 1962 AA CSICA A 25 A ( Magnussen - Muhlheim) alt. Trak. fam.nr 0353  
OLDFIELD MARE XX 1690 xx Curly XX E 14 F ( Haasler - Alpen) alt. Trak. fam.nr 0356  
SZAG DIA TRAK CZAGDA S 30 A (zu Salm Salm-Anholt) alt. Trak. fam.nr 0303  
3 SHAGYA XVI 18 1957 Shagya DAGGY ( Dah. IX-2) Sha A 28 A ( Pack - Gestut Reichshof)  
DAGMAR 1914 TRAK DAGMAR O 91 ( Neumann - Romsdorf)  
DAIMIO TRAK DAIMIO A7A ( Schmidt Salzmann - Salach) alt. Trak. fam.nr 0084  
DAMCHEN 1956 TRAK DAMCHEN S 75 ( Oberbach - Ulpenich)  
VOGEL II MARE HANN DANIELLE S 8 A 1 (v. Trotha - Waldems)  
DAGMAR 1914 TRAK DANILA O91A (dr Wendt Monsheim) alt. Trak. fam.nr 0085  
DANKBARE 1928 TRAK DANKESCHON III O 224 A (Steinbruck Gilde) alt. Trak. fam.nr 0027  
THERMOMETER MARE Ostpruisen DARSTELLERIN O 75 A (v. Saucken Tataren) alt. Trak. fam.nr 0309  
LUCHS MARE Ostpruisen DEBINA O 125 A 2 (Paul - Rethwisch) alt.Trak.fam. nr. 0086  
SARENKA TRAK DEMIRA Trakehner Stutenstamm  
ISAMUNDE 1924 TRAK DIANA O 193 A ( v. Lenski - Kattenau)  
DIANA IV 1959 TRAK DIANA IV S 80 ( Langels - Rittergut Hamelschenburg)  
DICK BURTONS MARE XX 1685 xx Dick Burton mare E 31  
NACHTIGALL 1937 TRAK DOLDE O 258 A (Gestut Graditz)  
DOLLY 1940 TRAK DOLLY S 40 alt.Trak.fam. nr. 0090  
MURANA I OX 1808 ox DOMKERZE VOM SCHIMMELHOF A 3 A 1 ( USA)  
MURANA I OX 1808 ox DONAU VOM SCHIMMELHOF A 3 A 2 (Krebs Schimmelhof)  
MURANA I OX 1808 ox DONAUFURSTIN VOM SCHIMMELHOF A3A3 ( Wahler - Klosterhof Medingen)  
MURANA I OX 1808 ox Donna A 3 A (Hauptg. Trakehnen) alt.Trak.fam. nr. 0005  
FREYA TRAK DONNA II S 73 (Eis - Einod)  
DUCHEN XX 1934 xx DUENA E 20 A ( v. Zitzewitz - Weedern) alt.Trak.fam. nr. 0091  
55 SHAGYA XXVII 1943 ox DUNA A4A Duna Sh.A. (Gramatzki-Hamburg) alt.Trak.fam. nr. 0355  
INDRA TRAK DYREKCJA O 105 A (PSK Liski Polen)  
EDELTAUBE 1916 TRAK EDELTAUBE O 100 (Eichberger Kischen)  
ERBTANTE 1923 TRAK Eichel O 175 A (Federmann Fuhlenrue) alt.Trak.fam. nr. 0092  
EDELDAME 1919 TRAK ELBA O 124 A (czylwik Markau) alt.Trak.fam. nr. 0310  
EDELTAUBE 1916 TRAK ELEGANZ O 100 A 1 (v.Lenski Kattenau)  
HEXE TRAK ELENIA O 71 A 1 ( Schultes - Alpen)  
EDELTAUBE 1916 TRAK Elfe O 100 A (v. Lenski Kattenau) alt.Trak.fam. nr. 0028  
LOTTE TRAK ELFE O 282 (Lesnick - Gut Sunder) alt.Trak.fam. nr. 0093  
TREGONWELLS NATURAL BARB MARE XX 1664 xx ELFENFEE O 110 A (Krebs Schimmelhof) alt.Trak.fam. nr. 0084  
ELKE 1945 TRAK ELKE O 435 alt.Trak.fam. nr. 0095  
ELLA 1941 TRAK ELLA O 456 (Miebach - Kneblinghausen) alt.Trak.fam. nr. 0096  
ERDNUSS 1920 TRAK ELTRA O 135 A (Szillat Baltuponen) alt.Trak.fam. nr. 0311  
ENNA 1941 TRAK ENNA S 42 (v. Rahden Reislingen) alt.Trak.fam. nr. 0097  
ERBTANTE 1923 TRAK ERBTANTE O 175 ( Federmann - Geidau)  
EHRENGARD 1932 TRAK ERNTEKRONE O 218 A (Kerwarth Grunweide(Langmeschken) alt.Trak.fam. nr. 0098  
LUFTSPRUNG 1775 TRAK ESTRELLA T 1 A 2 (Maag -gest. Rainmuhle)  
ECHTE 1913 TRAK ETHEL O 76 A ( Schmidt Nordenfeld /Kubillen) alt.Trak.fam. nr. 0099  
ECHTE 1913 TRAK Ethies O 76 A 1 (Gehlhaar Ditterke)  
EDELTAUBE 1916 TRAK ETIKETTE O 100 A 1 ( v.Lenski Kattenau)  
MASSA MARE TRAK EURYDYKA O65A1 Eurydyka Denemark  
TREGONWELLS NATURAL BARB MARE XX 1664 xx EVITA XX E 1 C  
SUSINA 1920 Pruisen FABEL O 148 A ( Mertiens Kallehnen) alt.Trak.fam. nr. 0312  
FAVILLA XX 1912 xx FABEL V E 16 J ( Haasler - Alpen)  
FABULA 1922 TRAK FABULA O 160 ( Gorsch - Warnierhof)  
ERICH MARE Ostpruisen FAHNENMAID O 2 A  
FABULA 1922 TRAK FALLE O 160 A ( Manier Grabau) alt.Trak.fam. nr. 0029  
STUTE VON TUGENDHELD Pruisen FALLERI O 161 A (Korinth- Kermen / Kermuscheiten)  
FATME OX 1787 ox Fam. d Crab (Hauptgestüt Trakehnen) T14  
FLIEGE 1905 TRAK FAMOSA O 25 B ( Lask Borstel) alt.Trak.fam. nr. 0100  
FORTUNA 1915 TRAK FANFARE O 97 A (Grunwald Grunwaldshof) alt.Trak.fam. nr. 0358  
FUELLHORN 1918 Ostpruisen FANFARE VI O 116 A 1 (Schmitz Burg Dreiborn)  
FANNY 1940 TRAK FANNY O 303 ( Brinkhaus Hohenheide)  
FANNY 1794 Ehb FANNY T 15 (Hauptg. Trakehnen)  
FANNY 1939 TRAK FANNY O 190 A (Bartel - Dettum)  
ROYAL MARE XII XX 1685 xx FARINA X E 12 B 4 (Hollenbach - Canada)  
TREGONWELLS NATURAL BARB MARE XX 1664 xx FAVORITA XX E 11 (Stang - Hofheim) alt.Trak.fam. nr. 0357  
ROYAL MARE XII XX 1685 xx FEH E 12 B 3 (Gestut Grumbach)  
ROYAL MARE XII XX 1685 xx FEINE E 12 B 1  
DALIBOR MARE TRAK FELDMAUS O 21 A (Voigdt Eibenburg) alt.Trak.fam. nr. 0313  
FLIEGE 1905 TRAK FELDROSE O25A (Lask-Borstel) alt.Trak.fam. nr. 0105  
FEHRBELLIN 1923 Pruisen FELGE O 176 A ( Koesling - Wuhrden)  
ROYAL MARE XII XX 1685 xx FELICITAS E 12 A ( Mack Althof Ragnit) alt.Trak.fam. nr. 0020  
FORSA 1952 TRAK FETINA O 422 C ( Peeck - Barendahl)  
FANNY 1933 TRAK FINESSE T 14 T (Jannenz Wilmersdorf) alt.Trak.fam. nr. 0314  
FATALE 1924 Ostpruisen FLAGGE O 191 A (Rosigkeit Selent)  
FLAMME II 1916 TRAK Flamme O 102 A ( Schlacht Holm) alt.Trak.fam. nr. 0107  
ROYAL MARE XII XX 1685 xx FLAMME VI E 12 B 1 a (USA)  
FLEURETTE 1922 TRAK FLENSBURG O 162 A (Kubart Besenthal) alt.Trak.fam. nr. 0108  
FLAMME II 1916 TRAK Flocke IV O 102 A3 (Gut Schwaighof)  
FLORA 1948 TRAK FLORA S 64 ( Zorn - Hof Aftholderbach)  
FLAMME II 1916 TRAK FLORENTINE O 102 A 1 (Friederchs - Canada)  
FLAMME II 1916 TRAK FLUGPOST 0102A2 (Schlegel-Detmold)  
FLYROS XX 1953 xx FLYROS XX E 28 A ( Hofgut Albfuhren - Dettighofen)  
FORSA 1952 TRAK FORMACJA O 422 B alt.Trak.fam. nr. 0305  
FORTDAUER 1928 Ostpruisen FORSTRATIN O 225 A ( Nesseler - Aachen) alt.Trak.fam. nr. 0110  
FUELLHORN 1918 Ostpruisen FREIA O 116 A (Steinleitner Bad Pyrmont) alt.Trak.fam. nr. 0112  
FREIA 1931 TRAK FREIA O 236 (schulemann Hamburg) alt.Trak.fam. nr. 0111  
NACHTIGALL 1937 TRAK FREYA O 258 B (Gut Hagen)  
SELMA 1919 TRAK FREYA O 130 A  
FLEURETTE 1922 TRAK FRICONDA O 162 A 1 ( Werner - Colorado , USA)  
FRIEDEL 1943 TRAK FRIEDEL O 380 (Gut Ischenschnibbe) alt.Trak.fam. nr. 0315  
FELDBLUME 1921 Ostpruisen FRIGGATOCHTER O 13 A ( Marckmann - Neustadt)  
GALLIA 1912 TRAK GAIDA O61 A (v. Grone Kirchbrak) alt.Trak.fam. nr. 0113  
115 MAXIM Ehb GALATHEA A5A1 (Schmidt - Salzmann / Salach)  
GALLIA 1912 TRAK GALLIA O 61 (zu Dohna Schlobitten)  
GARANTIE 1932 TRAK GARBE O 117 A (Krebs - Schimmelhof) alt.Trak.fam. nr. 0114  
TREGONWELLS NATURAL BARB MARE XX 1664 xx GEFAHRTIN E 11 B ( Nette - Gestut Inntal)  
GEORGINE 1916 TRAK GEORGINE O 103 (v. Szymonski Kloschenen)  
GEORGINE 1916 TRAK Gitarre O 103 A 1(Kramer Fallinbostel)  
GEORGINE 1916 TRAK GITTA O 103 A (v. Gottberg - Allenau) alt.Trak.fam. nr. 0032  
SISTER TO STRIPLING XX 1750 xx GLETSCHERFAHRT E 16 D ( Leyer - Bad Orb)  
GOLDREGEN 1911 TRAK GLOCKCHEN O 39 A ( Finck Ziegenberg) alt.Trak.fam. nr. 0316  
GLOCKE 1913 TRAK GLOCKENBLUME O77A (zu Dohna - Schlobitten)  
GLUECKSTOCHTER 1921 Ostpruisen GLUHLAMPE O 38 A (Voigdt Eibenburg-Dombrowken) alt.Trak.fam. nr. 0318  
SISTER TO STRIPLING XX 1750 xx GODIVA Godiva xx (D  
VINTNER'S MARE XX xx GOLD DUST E 6 A ( Allmann - Darmstadt)  
FATME OX 1787 ox GOLDELSE T 14 H (Hauptg.Trakehnen) alt.Trak.fam. nr. 0006  
GEORGINE 1916 TRAK GOLDING O 103 A 1 b ( Hagen - Borstel)  
PERPETUA 1932 TRAK GOLDKIND T 4 B (Hauptg.Trakehnen)  
GOLDNESSEL 1917 TRAK GOLDMUNZE O 40 A (Neumann Romsdorf) alt.Trak.fam. nr. 0117  
NACHTIGALL 1937 TRAK GONDEL O 258 C (Gut Hagen)  
TIBERIUSSCHE 1782 TRAK Grabina T 10 F 1 (Eismann Buchholz Holm)) alt.Trak.fam. nr. 0298  
HERZOGIN 1911 TRAK GRANDEL O 46 A 1 ( Gut Kolsa)  
HERZOGIN 1911 TRAK Grenzmaid O 46 A 2 (Gestut Neustadt/D.)  
HERZOGIN 1911 TRAK Grenzmark O 46 A (Friede Herzogsrode(Gawaiten) alt.Trak.fam. nr. 0319  
GRETCHEN 1939 TRAK GRETCHEN O 285 alt.Trak.fam. nr. 0119  
GEORGINE 1916 TRAK Grete O 103 A1a (v.Lotzbeck Nannhofen)  
BURTON BARB MARE XX 1657 xx Grey Childers Mare E 10  
V. CORMORAN TRAK Gundel O 177 A (Schlemminger Grabau) alt.Trak.fam. nr. 0118  
GUNDULA 1941 TRAK Gundula O 326 (alt.Trak.fam. nr. 0120)  
FATME OX 1787 ox HALBMOND T 4 (Hauptg. Trakehnen)  
FATME OX 1787 ox Halensee T 14 N (Hauptg. Trakehnen) alt.Trak.fam. nr. 0007  
HALLORE 1911 TRAK HALLEIN O 42 A (Ruhnau Griesen)  
FATME OX 1787 ox HANDFESTE T 14 G (Hauptgestut Trakehnen) alt.Trak.fam. nr. 0320  
FATME OX 1787 ox HANDSCHELLE T 14 J (Hauptgest. Trakehnen) alt.Trak.fam. nr. 0008  
FATME OX 1787 ox HANDSCHRIFT T 14 K (Hauptgestut Trakehnen) alt.Trak.fam. nr. 0009  
BLANKA TRAK Hanna O 217 B 1 ( Petry - Saarburg)  
HANNA 1945 TRAK HANNA S 57 alt.Trak.fam. nr. 0121  
WANDA 1904 TRAK HANNELORE O 24 A 1  
BLANKA TRAK HANNELORE O 217 B (Hollatz Oberrode) alt.Trak.fam. nr. 0122  
HANSA 1943 TRAK HANSA O 382 alt.Trak.fam. nr. 0123  
FATME OX 1787 ox Harda T 14 N 2 ( Gestut Birkhausen)  
HILLA 1898 TRAK HARDA T 20 B 1  
HANNI 1913 TRAK HARFA O 78 A (Harfa (Niedwetzki Barengrund) alt.Trak.fam. nr. 0124  
JURA 1920 TRAK HARFE O 185 A (Bartmin Gruntal) alt.Trak.fam. nr. 0126  
HERTA TRAK HARFE O 43 A ( Hahn Dettum) alt.Trak.fam. nr. 0125  
HURI 1934 TRAK HASTA O 178 A alt.Trak.fam. nr. 0127  
MURANA I OX 1808 ox HATTI AR. A 3 C ( Schmidt - Salzmann / Salach)  
HUSSI 1918 Ostpruisen HAUSDAME O 118 A (Brombach Feldhusen) alt.Trak.fam. nr. 0321  
URTE 1926 TRAK HEIDEMARIE O 57 A (Hollatz Oberrode) alt.Trak.fam. nr. 0128  
HONEY MOON XX 1930 xx HEIDEROSE III E 3 C alt.Trak.fam. nr. 0129  
HEIMAT 1943 TRAK HEIMAT O 383 alt.Trak.fam. nr. 0130  
HERZIGE 1924 TRAK HEIMCHEN O 192 A ( Ellmer Altsauswalde -alt Sauskojen) alt.Trak.fam. nr. 0131  
TUGEND TRAK HEIMISCHE S4A1 (Schickedanz Canada)  
TUGEND TRAK HEIMKEHR S 4 A (gestut Birkhausen) alt.Trak.fam. nr. 0132  
HELIA 1949 TRAK HELIA O 443 ( Behr - Gr. Wenke)  
DUCZKA OX ox HELLA II S 22 A ( Hul. Marbach)  
HERBA X 1965 AA HERBA X S 50 A  
FATME OX 1787 ox Herbstblute T 14 O 3 (v. Schoning - Kl. Sallentin)  
FATME OX 1787 ox HERBSTGOLD T 14 O 2 ( Gestut Schmoel Panker)  
FATME OX 1787 ox HERBSTLICHT T 14 O 1 (Gestut Schmoel Panker)  
FATME OX 1787 ox HERBSTZEIT T 14 O (Hauptgestut Trakehnen) alt.Trak.fam. nr. 0010  
HERCULESSCHE 1777 TRAK HERCULESSCHE T5 (Hauptg. Trakehnen)  
HEIMAT 1943 TRAK HERDIS O 383 A ( Krenger - USA)  
HERTA 1944 TRAK HERTA O 412 alt.Trak.fam. nr. 0134  
HERTHA 1938 TRAK HERTHA O 450 ( Niebuhr - Hardissen)  
HERTHA 1911 Pruisen HERZENSDIEBIN O 45 A ( Kappus Plathen) alt.Trak.fam. nr. 0323  
HORTA 1921 TRAK HEXENKUCHE O152A ( Schliekmann - Altenberge) alt.Trak.fam. nr. 0135  
HEIMAT 1931 TRAK HINSICHT O 238 A (Beckmann Seegalendorf)  
QUABBE TRAK HISZPANIA O 34 B 2  
HONORA 1944 TRAK HONORA O 413 (Hass- Jubek)  
QUABBE TRAK HORPYNA O 34 B 3  
HERTHA 1911 TRAK HORSA O 44 A ( Bosel Altenrade) alt.Trak.fam. nr. 0136  
HENRIETTE 1928 TRAK HORTENSE O 226 A ( Presting - Andreaswalde)  
LOTTKA 1943 TRAK Hulla O 388 A (Hundsdorfer Meckelstedt)  
SURMA 1945 TRAK HUMORESKA S 86 A (Lehmann - Rauschenberg)  
QUABBE TRAK HURYSA O 34 B ( PSK Liski Polen)  
BUSTLER MARE XX 1680 xx HUTTONS SPOT MARE E 16  
FATME OX 1787 ox HYMNE T 14 N 1 (Gest  
ILSE TRAK HYPERBEL O 327 ( Poll Horem) alt.Trak.fam. nr. 0137  
ROSENBUSCH 1776 TRAK ICH UND DU T 3 A (Hauptg.Trakehnen) alt.Trak.fam. nr. 0011  
FANNY 1794 Ehb ILAIRE Trak fam 127  
LUTA 1938 TRAK ILAWA S 15 A 1 alt.Trak.fam. nr. 0138  
ILONA 1940 TRAK ILKE O 305 A 1 (USA)  
ILONA 1940 TRAK ILONA O 305 (Schlegel Detmold) alt.Trak.fam. nr. 0139  
ILONKA 1938 TRAK Ilonka O 451 ( Bongardt Gr. Buchwald) alt.Trak.fam. nr. 0140  
ILONA 1940 TRAK INKA O 305 A (Schlegel Detmold)  
JEFFERINA XX 1835 xx INKUNABEL E 26 A ( Schiever -Forste)  
INGRABAN MARE Ostpruisen INSTERBURG O 111 A (v.schrotter Gr. Wohnsdorff) alt.Trak.fam. nr. 0033  
ISLAMITIN 1886 Ostpruisen INSTERKRONE O 15 A1 (Denmark)  
IMANDE 1922 TRAK IRENE O 163 A ( Langel Hohenhude) alt.Trak.fam. nr. 0142  
TREGONWELLS NATURAL BARB MARE XX 1664 xx IRKA XX E 1 A (Gestut Webelsgrund) alt.Trak.fam. nr. 0143  
ISOLDE 1898 Pruisen ISA O 9 A (Graf zu Erbach Schloss Eulbach) alt.Trak.fam. nr. 0144  
ILONA 1940 TRAK ISABELLA O 305 B (Schlegel Detmold)  
GRISELDA 1785 TRAK ISABELLA T 13 B( Hauptgestut Trakehnen)  
NIEZABUDKA 1937 ox ISABELLA IV A 20 A ( Schmidt- Salzmann / Salach)  
115 MAXIM Ehb ISIS II A 5 A 2 (Schmidt - Salzmann / Salach)  
ISLAMITIN 1886 Ostpruisen ISLAMITIN O 15 (Scharfetter - Kalwischken)  
ISMENE II 1955 TRAK ISMENE II S 74 (Bolten - Rittergut Schick)  
FANNY 1794 Ehb Isola Longa T 15 B (Hauptg.Trakehnen) alt.Trak.fam. nr. 0012  
ILLUSION TRAK ISTELLA II S 84 A (Fischer Jagdschloss Zwiefalten)  
ISLAMITIN 1886 Ostpruisen ITALIA O 15 A ( Scharfetter Kalwischken) alt.Trak.fam. nr. 0145  
KOHLE 1902 Ostpruisen J. KORDEL O 23 A (zu Dohna- Schlobitten)  
IRISBLAU XX 1944 xx JACKY AAR E 12 D ( Holtz Kitzingen) alt.Trak.fam. nr. 0146  
JULIROSE 1913 TRAK JAGD O 79 A 1 ( Friedrichs - Canada)  
JUBA 1917 TRAK JAGDHORN O 112 A (Wahrendorf - Treufelde)  
JOHANNA 1944 TRAK JOHANNA S 54 ( Neulen - Wanlo)  
JUSTITA 1922 TRAK JOLANTE O 164 A ( Zarnick - Kuhren) alt.Trak.fam. nr. 0148  
JULIA 1958 TRAK JULIA S 77 (Bayha - Hofgut Kaltenberge)  
HONEYSUCKLE XX 1919 xx JULIKA XX E 4 K (Kleinau - Molln)  
6 MAHMOUD MIRZA ox JULISCHKA II E 5 C  
JULE 1962 ox JULLIETTE A 26 A (Magnussen - Mulheim)  
KOHLE 1902 Ostpruisen Kabinda O 23 A 2 (Gestut Hunnesruck)  
KAMEA TRAK KAMIONKA S 19 A (PSK Posadowo Polen)  
KLEEBLATT 1780 TRAK Kantilene T 7 A 4 ( Gestut Biebertal)  
KLEEBLATT 1780 TRAK Kanzel T 7 A 3 ( Gestut Rantzau)  
KLEEBLATT 1780 TRAK KARIBIA II T7A1a (Bahre Canada)  
KONIGSTOCHTER 1917 TRAK KARIN O 113 A ( Schulze Puspern) alt.Trak.fam. nr. 0150  
NIXE TRAK KARIN S 35 ( v. Levetzkow Fahrhof) alt.Trak.fam. nr. 0151  
KARLA 1950 TRAK KARLA S 71 (Lampe - Krummbek)  
IZIS 1936 AA KARMA S 14 A (v. Rahden - Reislingen)  
KLEEBLATT 1780 TRAK Kassandra T 7 A 1 ( Gestut Webelsgrund)  
KLEEBLATT 1780 TRAK KASSETTE T 7 A (Hauptg. Trakehnen) alt.Trak.fam. nr. 0013  
KASTAGNETTE 1940 TRAK KASTAGNETTE O 306 (v. Zitzewitz - Weedern) alt.Trak.fam. nr. 0153  
HELA 1926 Ostpruisen Kastanie O 210 A (Piatschek-Trutzhain) alt.Trak.fam. nr. 0154  
HALLE TRAK KAVALLERIE O 41 A (v.d. Leyen Hasselpusch) alt.Trak.fam. nr. 0155  
KONTUZJA 1942 Ostpruisen KAWA O 355 B alt.Trak.fam. nr. 0350  
KORNBLUME 1889 TRAK KETZERIN T 2 A (Hauptg. Trakehnen)  
KIEWITT 1784 TRAK Kiewitt T 12 (Hauptgestut Trakehnen)  
KREUZBURG 1912 TRAK KLUGHEIT O 63 A Lehmann/Horst Fiefhusen) alt.Trak.fam. nr. 0156  
DRAU XXX 1949 Shagya KOHALA A 27 A (Schaumann - Wahlstedt)  
KOHLE 1902 Ostpruisen KOHLE O 23 ( zu Dohna Schlobitten)  
KOHLE 1902 Ostpruisen KOHLMEISE O 23 D (zu Dohna Schlobitten) alt.Trak.fam. nr. 0034  
KLEEBLATT 1780 TRAK KOKETTE T 7 B (Hauptg.Trakehnen) alt.Trak.fam. nr. 0014  
KOHLE 1902 Ostpruisen KOLIBRI O 23 A 1 (Gestut Hunnesruck)  
MARTA TRAK KONCESJA S 93 A (PSK Pepowo Polen)  
KUNIGUNDE 1924 TRAK KONDA O 457 (v. Dreveldt - Bischler Insel)  
KAMERADIN 1937 TRAK KONIGSTOCHTER O 41 B (v.d. Leyen - Hasselpusch) alt.Trak.fam. nr. 0157  
SHAGYA XXXII 1938 Shagya KORALLE VII A 1 B (Reese - Lemgo)  
KOHLE 1902 Ostpruisen Kordel O 23 A (zu Dohna Schlobitten) alt.Trak.fam. nr. 0035  
KOHLE 1902 Ostpruisen KORDILLIERE O 23 A 3 ( Gestut Hunnesruck)  
KOHLE 1902 Ostpruisen KORFU III O 23 E 1 a ( Danemark)  
KOHLE 1902 Ostpruisen KORINTHE O 23 B (zu Dohna Schlobitten) alt.Trak.fam. nr. 0036  
KOHLE 1902 Ostpruisen KORINTHE O 23 E 2 (Gut Schwaighof)  
KOHLE 1902 Ostpruisen KORSIKA O 23 0C ( zu Dohna Schlobitten) alt.Trak.fam. nr. 0037  
HEIDEROSE 1925 TRAK KORSYKA O 204 A ( PSK Liski Polen)  
ADY 1930 TRAK KRETA O 233 A (PSK Liski Polen)  
KREUZBURG 1912 TRAK KREUZBURG O 63 (Freidank - Wiepeningken)  
KAMERADIN 1937 TRAK KRONE O 41 B (v.d. Leyen Hasselpusch)  
KONIGSTOCHTER 1917 TRAK KYRA O 113 A 1 ( Rohrmoser - Hagen)  
DARCY'S OLDEST ROYAL MARE XX xx L.D. Black legged Royal Mare E 7  
ELEGIDA XX 1944 xx LA BORRA E 23 A (Kurten - Mettmann) alt.Trak.fam. nr. 0299  
LANZE 1930 TRAK LAGUNE O 234 A (Behrendt - Salzhemmendorf)  
LENKE 1957 AA LAILAH A 18 A ( Lehnhardt - Hannover) alt.Trak.fam. nr. 0159  
LAURA 1917 Ostpruisen LAURA O 114 (Pflug - Ludwigsdorf)  
ACRA 1820 TRAK LAUSCHERIN O 114 A (Pflug - Buttel) alt.Trak.fam. nr. 0161  
LAWINA 1944 Ostpruisen LAWINA O 417 (PSK Kadyny Polen)  
LIESE 1913 TRAK LEANTHE O 81 A (Plitt - Neu Kronau)  
LIDA 1910 TRAK LEDA O 36 A (v.Kriegsheim Husenhof)  
ZONE 1825 TRAK Legion T 11 A ( Hauptgestut Trakehnen)  
TRESOR MARE TRAK LEONORE O 141 A ( Niemann Hamburg)  
LETHE 1937 TRAK LETHE O 257 (meyer Kross)  
LORE 1942 TRAK LIBELLA V O 358 D ( Gurney USA)  
LIESA 1930 TRAK Libelle O 440 (Tagde Stadthagen) alt.Trak.fam. nr. 0164  
LORE 1942 TRAK Libelle O 358 A (Lotzbeck Nannhofen)  
LIBELLE 1943 TRAK LIBELLE O 385 (Brinkhaus - Hohenheide) alt.Trak.fam. nr. 0163  
LIESE 1935 TRAK LIBELLE S 65 ( Lampe - Betheln)  
STUTE VON MIKUSCH TRAK LIBELLE O 235 A ( Jaeschke - Fresendorf)  
LOTTWIGA V II 1924 TRAK LIDUNA O 195 A (Pillkuhn - Garlstedt) alt.Trak.fam. nr. 0306  
STUTE VON MIKUSCH TRAK LIEBCHEN O 235 A 1 (Jaeschke Fresendorf)  
STUTE VON MIKUSCH TRAK LIESE O 235 (Jaeschke - Jacobsdorf)  
BUSTLER MARE XX 1680 xx LILIAN E 8 E (Schiele - Sieversdorf)  
LONNY 1930 TRAK LILOFEE O 29 A ( Rentel Wernsdorf) alt.Trak.fam. nr. 0325  
LINDA VII 1937 TRAK LINDA A 11 Linda alt.Trak.fam. nr. 0165  
HILLA 1898 TRAK LINDA VI T 20 A (Hauptgestut Trakehnen) alt.Trak.fam. nr. 0015  
LOTTE 1911 TRAK LINDENBLUTE O 92 A (Nass Lenken) alt.Trak.fam. nr. 0326  
SUSE 1923 TRAK LINE O 30 A ( Muller - Albrechtsau)  
LINSE 1948 TRAK LINSE S 66 (Borchers -Gr. Horsten)  
LIPPIZA 1942 TRAK LIPPIZA O 357 (Soldat - Osterholz) alt.Trak.fam. nr. 0166  
DAVILL'S WOODCOCK MARE XX xx Lisa's Pet XX E 19 C ( Wezel - Gestut Schraling)  
LISSA 1939 TRAK LISSA O 290 (Bar Langenbrombach) alt.Trak.fam. nr. 0167  
LISSI 1943 TRAK LISSI O 387 alt.Trak.fam. nr. 0168  
LOTTE 1920 TRAK LOCKE O 140 A (Haasler Alpen) alt.Trak.fam. nr. 0169  
LOLA 1941 TRAK LOLA O 330 (Witt Wendorf) alt.Trak.fam. nr. 0328  
LONIE TRAK Lonie O 465 (Landesanst. Hochweitzen) alt.Trak.fam. nr. 0327  
LORE 1942 TRAK Lore O 358 (Tornau - Jahnshof)  
LIESE 1911 TRAK LORE O 48 A (Rossigkeit - Selent) alt.Trak.fam. nr. 0172  
STUTE VON MIKUSCH TRAK LORELEI O 235 a 2 (Jaeschke Fresendorf)  
ELBE TRAK LORI O 31 A (Steppat - Pareyken) alt.Trak.fam. nr. 0173  
CILLA 1928 TRAK LORZE O 223 A Stanke - kolauerhof  
LOTTE 1939 Ostpruisen LOTTE S 36 ( Eggert - Grambek)  
LOTTE 1939 TRAK LOTTE O 454 ( Hagendorf - Bargteheide) alt.Trak.fam. nr. 0174  
LOTTE 1941 TRAK LOTTE (Kosegarten - Sievershagen) alt.Trak.fam. nr. 0175  
LOTTE 1936 TRAK LOTTE O 247 (Larsson - Jersbek)  
LOTTKA 1943 TRAK LOTTKA O 388 alt.Trak.fam. nr. 0176  
LOZA 1936 Pruisen LOZA O 10 A (PSK Liski Polen)  
LUCKCHEN 1919 TRAK LUCKCHEN O 126 (Lengnik - Neu Lapponen)  
LUFTSPRUNG 1775 TRAK Luftsprung T 1 (Hauptg. Trakehnen)  
115 MAXIM Ehb LUNA IV A 5 A 3 (Willems Emmerich)  
LUPE 1916 TRAK Lust O 64 A (Rescheleit Meschenhof) alt.Trak.fam. nr. 0177  
STELLA TRAK LUTINE O 3 A (Pasenau -Dorverden) alt.Trak.fam. nr. 0173  
MELANIE 1922 TRAK MADRIGAL O 167 A (Wenger - Ernstwalde)  
MADY 1944 TRAK MADY O 418 (Hagenberg - Osterflierich)  
FANNY 1933 TRAK MAIBLUME T 14 T 1 (Gestut Neustadt Dosse) alt.Trak.fam. nr. 0180  
RIA 1960 TRAK MAIBLUME BWP Prestatiestam 87 TRAK fam  
HURMA 1935 TRAK MAJORKA S 91 A (Dr. Maag - Gestut Rainmuhle)  
MALVE 1940 TRAK MALINA O 309 A (Gestut Graditz)  
MANFREDA 1929 TRAK MALLORKA O229A2 (LVG Iden)  
MANFREDA 1929 TRAK MALTA O 229 A (Maukel -Michelsdorf (Mikutehlen) alt Trak. fam. nr.0330  
MALVE 1940 TRAK MALVE O 309 (Gut Isenschnibbe) alt.Trak.fam. nr. 0331  
J.PILOT MARE TRAK MALVENBLUTE O 181 B 2 (Gestut Hunnesruck)  
J.PILOT MARE TRAK MALWE O 181 Jurgat - Gr. Plauschwarren  
MATRICE 1926 TRAK MAMATA O 67 A (Juckel Lepahn) alt.Trak.fam. nr. 0181  
BAJKA WLKP (Pol) MANTUA S 93 B (PSK Pepowo Polen)  
DICK BURTONS MARE XX 1685 xx MARAMA E 31 B ( Hollander -Gestut Birkenhof)  
ADLER MARE Ostpruisen MARBACH O 127 Dietschmann - Wittekehmen  
META 1934 Ostpruisen MARGA O 230 a ( V. Saint Paul - Otten) alt.Trak.fam. nr. 0332  
MEISTERIN XX 1935 xx MARIANDEL E 27 A Mariandel (v. Kintzel Burg Miel) alt.Trak.fam. nr. 0182  
MARINE 1877 TRAK MARIANNE O 50 A ( Blank Bredeneek)  
MUTTERLEIN 1914 Ostpruisen MARICCA O94 A (Frericks Hoheging) alt.Trak.fam. nr. 0183  
MANILLA VI 1924 TRAK Maricka O 66 A ( Heinschke -Setterich) alt.Trak.fam. nr. 0184  
J.PILOT MARE TRAK MARJANKA O 181 B 1 ( Voigt Elmlohe)  
DOLORES 1938 TRAK MARKA S 32 A 1 alt.Trak.fam. nr. 0185  
FLAGGE 1918 TRAK MARKE O 115 A (Preugschas Rucken) alt.Trak.fam. nr. 0038  
FLAGGE 1918 TRAK MARQUISE O 115 A 2 (Hoogen Vogelsangshof)  
J.PILOT MARE TRAK MARTCHEN O 181 A (Mack Althof Ragnit) alt.Trak.fam. nr. 0039  
J.PILOT MARE TRAK MARTELLA O 181 A1 (v. Lingelsheim Rondeshagen)  
J.PILOT MARE TRAK MASCOTTE O181 B ( Mack Ragnit) alt.Trak.fam. nr. 0040  
J.PILOT MARE TRAK MASLIEBE O 181 A 2 (Gestut Hunnesruck)  
FLAGGE 1918 TRAK Mata Hari O 115 A 1 ( Hoogen Vogelsangshof)  
MARINERS MATCH XX 1948 xx MATKA E 31  
MAXI 1942 TRAK MAXI O 360 (Schack Hohenfelde) alt.Trak.fam. nr. 0186  
MEDINA 1943 TRAK MEDINA o 390 Medina alt.Trak.fam. nr. 0187  
MEIKE 1946 TRAK MEIKE S 60 ( Dreckmann - Rolfshagen)  
MELANIE 1941 TRAK MELANIE O 334 ( iderhoff - Pewsum)  
MELANIE 1922 TRAK MELANIE O 167 (Wenger - Ernstwalde)  
MELONE TRAK MELBA O 93 A (zu Dohna - Schlobitten)  
ADLER MARE Ostpruisen MELDUNG O 127 A (Szagun - Pagulbinnen) alt Trak. fam. nr. 0188  
MELONE TRAK MELISSE O 93 B (zu Dohna Schlobitten) alt Trak. fam. nr. 0189  
ADLER MARE Ostpruisen MEMEL O 127 A 1  
MARFA 1908 Ostpruisen Mercedes O 32 A (v. Lenski Kattenau) alt Trak. fam. nr. 0190  
JEFFERINA XX 1835 xx Merlin Mare E 26  
MODEWOCHE 1921 TRAK METTE O 68 A ( Toppius - Salzmunde)  
GREY OR SEDBURY ROYAL MARE XX 1660 xx MINETTE II E 11 A ( Festing - Erfstadt)  
MAMSELL Ostpruisen MIRA II O 49 A (Ehlert Harpstedt) alt Trak. fam. nr. 0041  
MINETTE 1923 TRAK MIRANDA O 182 A (Sosat - Friederichshof)  
ARIZONA XX 1959 xx MIRINA XX E 12 H (Klug - Knopp)  
GRISELDA 1785 TRAK MODERNE T 13 B (Hauptgestut Trakehnen)  
BLANDIENE 1923 TRAK MODESTA O 469 A (Kurnoth -Oldenburg)  
MUSIKA 1942 TRAK MON FLEURS O 458 A (Bertelmann USA)  
MONA 1953 TRAK MONA O 464  
MONI 1940 TRAK MONI O 310 alt Trak. fam. nr. 0192  
MONIKA 1941 TRAK MONIKA O 336 (v. Zitzewitz - Weedern) alt Trak. fam. nr. 0193  
MEDINA 1927 TRAK Moosbeere O 219 A ( Hofer Barztal / Bartschkehmen) alt Trak. fam. nr. 0194  
J.PILOT MARE TRAK MORA O181C (Riechert Honigsee) alt Trak. fam. nr. 0185  
FLAGGE 1918 TRAK MOSEL O 115 A 1 a( Bixby USA)  
MUCKE 1939 TRAK MUCKE O 295 ( oldenburg - Husum)  
MAMSELL Ostpruisen MUSENPRINZESS O 49 B (Ehlert - Harpstedt) alt Trak. fam. nr. 0196  
MUSIKA 1942 TRAK MUSIKA O 458 (v. Ledebur - Crollage) alt Trak. fam. nr. 0304  
MUTTERCHEN TRAK MUTTERCHEN T 13 A (Hauptgestut Trakehnen)  
NACHTIGALL 1937 TRAK NACHTIGALL O 258 (Sudau - Albrechtshof) alt Trak. fam. nr. 0333  
NACHTWACHE 1918 Ostpruisen NACHTWACHE O 119 ( Liersch Henriettenhof)  
TREGONWELLS NATURAL BARB MARE XX 1664 xx NANNA E 1 E (Peters - Meerbusch)  
NORMA 1931 TRAK Nawarra T 17 C 1 (Gestut Birkhausen) alt Trak. fam. nr. 0197  
NESTE 1927 TRAK NEIGUNG O 221 A ( leurs - Grauelshof)  
NELKE 1942 TRAK Nelke O 459 ( Peters - Schwarzenbeck) alt Trak. fam. nr. 0198  
NELKE II 1949 TRAK NELKE II O 463 (Nf)eef - Wilgersdor  
NELLI 1943 TRAK NELLI S 49 alt Trak. fam. nr. 0199  
NESTE 1924 TRAK NICOLETTE I O 196 A ( Hilper Bruschen) alt Trak. fam. nr. 0200  
NICOLETTE 1862 TRAK Nixe O 466 Nixe (Landes anst. Hochzweitschen) alt Trak. fam. nr. 0334  
NOVOSKA 1926 TRAK NORDSEELANDERIN O 214 A (Praetorius-Warsche) alt Trak. fam. nr. 0201  
KIEWITT 1784 TRAK Ochotniza T12B1 (Gestut Ganschow) alt Trak. fam. nr. 0354  
EDELTRAUT TRAK ODYSSEE S 33 B (LVG Iden)  
OJAMA 1942 TRAK Ojama O 362 (Kirow -Russland)  
ODA 1912 Ostpruisen Oka O 69 A ( zu Dohna Schlobitten) alt Trak. fam. nr. 0202  
VINTNER'S MARE XX xx Old Bald Peg E 6  
OLGA 1943 Ostpruisen Olga O 394 (Knecht - Warringholz) alt Trak. fam. nr. 0203  
EDELTRAUT TRAK OLIVE S 33 (v.Maltzahn Militzsch) alt Trak. fam. nr. 0335  
OKTAVE VII 1923 TRAK OLLY O 183 A (Zeglat Ritterswalde Trakeningken) alt Trak. fam. nr. 0205  
ORGANE 1911 Ostpruisen OPER O 54 A (Scheider- Dreihornswalde Drauguponen) alt Trak. fam. nr. 0206  
ORENBURG 1925 TRAK OPERA T 5 A 1  
OPTIMISTIN 1943 TRAK OPTIMISTIN O 395 ( Knecht Warringholz) alt Trak. fam. nr. 0207  
COBRA HANN ORCHIDEE S 6 A (v. Nagel -Gestut Vornholz)  
MARTA 1911 TRAK OSTERBLUME O51A1 (Grille Bad Kleinen)  
EDELTRAUT TRAK OSTERBURG S 33 A (LVG Iden)  
OSTKIND 1944 TRAK OSTKIND O 420 (v. Veltheim - Destedt)  
MARTA 1911 TRAK Ostlanderin O 51 A (Finck Ziegenberg) alt Trak. fam. nr. 0336  
OSTSEE 1942 TRAK OSTSEE O 83 A (Rolfs - Hartwigswalde)  
FATME OX 1787 ox OSZI T14R1a  
ROYAL MARE XII XX 1685 xx PALASTANGA E 12 G (USA)  
PALERMO 1922 Ostpruisen PALME O 95 A (Lemsies Stropken) alt Trak. fam. nr. 0209  
URSEL 1906 TRAK PALOMA O 87 A (Vogt - Kassel) alt Trak. fam. nr. 0210  
FATME OX 1787 ox PARADE VI T4C2 (USA)  
PARADIESVEILCHEN 1927 Ostpruisen PARADIESNELKE O 85 A ( Kirschnik - Todendorf) alt Trak. fam. nr. 0211  
FATME OX 1787 ox PARANA T 14 A 1b  
LUFTSPRUNG 1775 TRAK PAROLE T 1 C 1  
ROYAL MARE XII XX 1685 xx PASSARGE E 12 F (Henz - Hohenstein)  
FATME OX 1787 ox PASTERECZKA T 14 A 1 a  
FATME OX 1787 ox PASTORAL T 14 A 1 ( PSK Liski)  
PRIMULA 1911 TRAK PATENTE O 55 A (Heyser - Kleindrawen) alt Trak. fam. nr. 0212  
BELLA 1911 Pruisen PAULA O 37 A (Evers Monkhagen) alt Trak. fam. nr. 0213  
FATME OX 1787 ox Peggi T 4 A 1 (Gest  
FATME OX 1787 ox Pelargonie T 4 A (hauptg.Trakehnen) alt Trak. fam. nr. 0017  
DOMRA 1945 TRAK PENTOGRAMMA Rus Fam N 067  
FATME OX 1787 ox PERAEA T 4 C (Hauptg.Trakehnen) alt Trak. fam. nr. 0018  
PATTI 1920 TRAK PERLE O 145 A (Fassbinder Breitenhof / Oschweningken) alt Trak. fam. nr. 0214  
GEORGINE 1916 TRAK PERLE O 103 B (v. Gottberg - Allenau) alt Trak. fam. nr. 0215  
FATME OX 1787 ox PERLMUSCHEL V. KLOSTERHOF T 4 C 1 a (Wahler Klosterhof Medingen)  
VEILCHEN 1921 Pruisen PERSJANKA O 158 A 1 ( Demedts - Ronse Belgie) alt Trak. fam. nr. 0216  
PENSA 1924 TRAK PETRA O 198 A ( Tausendfreund Grebin) alt Trak. fam. nr. 0218  
PALERMO 1922 Ostpruisen PETRA IV O 95 A 1 (Gut Gustavel)  
643 ABUGRESS I 1845 Shagya PHAEDRA A 1 A (Springer - Gut Halloh) alt Trak. fam. nr. 0220  
SISTER TO STRIPLING XX 1750 xx PHANTASMA E 16 E (Gunia - Birkenhof)  
FATME OX 1787 ox PIAZZA T4C3 (Barton USA)  
PROBE Pruisen PICKNEUN O 56 A (Hoenig - Bergenthal) alt Trak. fam. nr. 0221  
PILOTKA 1954 AHHA PIGULKA S 85 A ( Giesen - Kevelaer) alt Trak. fam. nr. 0364  
FATME OX 1787 ox PILLAU II T 4 A 1 a (danemark)  
PIQUE DAME 1942 TRAK PIQUE DAME O368  
PANIUSIA 1941 Ostpruisen PLISZKA O 338 A  
PLOCKA 1942 TRAK PLOCKA O 460 (Demedts -Ronse Belgie) alt Trak. fam. nr. 0222  
POCIECHA 1941 Ostpruisen POCIECHA O 340 (PSK Kadyny Polen)  
PUNTA SECCA XX 1936 xx POINCETTA XX E 17 A alt Trak. fam. nr. 0359  
LUFTSPRUNG 1775 TRAK POLARFAHRT T 1 C (Hauptg.Trakehnen) alt Trak. fam. nr. 0019  
PERPETUA 1932 TRAK POLENMADEL O 240 A (Baumann Hamburg)  
HILLA 1898 TRAK POPIELNICA T 20 E 2 alt Trak. fam. nr. 0223  
ROYAL MARE XII XX 1685 xx PORTA E 12 C (Pilz - Niendorf)  
LUFTSPRUNG 1775 TRAK POSAUNE T1A (Hauptg. Trakehnen)  
MIRIDA XX 1903 xx PRALINE XX E 2 C (Birkenhofer _ Frittlingen)  
POSSE 1921 TRAK PREUSSENFAHNE O 155 A ( v.d. Leyen Hasselpusch) alt Trak. fam. nr. 0224  
FATME OX 1787 ox PREUSSENFAHNE III T4C1a1 (USA)  
GREY OR SEDBURY ROYAL MARE XX 1660 xx PRIMABELLA II XX E13C (Pullen Tonisvorst) alt Trak. fam. nr. 0225  
LEPONIDE 1908 Ostpruisen PRIMADONNA O 260 (Hollatz Oberrode) alt Trak. fam. nr. 0226  
PRINZESSIN 1938 TRAK PRINZESSIN O 452 (Brinkhaus - Hohenheide) alt Trak. fam. nr. 0227  
GEORGINE 1916 TRAK Prosa O 369 ( Gestut Kirow)  
POSSE 1921 TRAK PRUSSIA O 155 B ( v.d. Leyden - Hasselpusch) alt Trak. fam. nr. 0228  
PUPPE 1941 TRAK PUPPE O 341 alt Trak. fam. nr. 0232  
PUPPE 1935 ox PUPPE A 10 ( Stiewe - Behrensen) alt Trak. fam. nr. 0230  
LIETA 1924 TRAK PUPPE O 194 A (Sievers - Mikieten) alt Trak. fam. nr. 0337  
496 BRAVO 1797 HSH Puszta II A 2 B ( Gramatzki - Hamburg)  
ORLA Ostpruisen Pyramida O 53 A 1 (Denemarken)  
QUITTE 1948 RHEIN QUITTE S 67 alt Trak. fam. nr. 0233  
VESTIGIA XX 1851 xx RAKETE II E 5 A ( v. Sperber - Lenken) alt Trak. fam. nr. 0234  
RAKETE 1903 Ostpruisen Rally E 5 B Rally (Sperber Lenken) alt Trak. fam. nr. 0338  
TREGONWELLS NATURAL BARB MARE XX 1664 xx RANKROSE E 1 F (Weckerle - Aidlingen)  
ROSE 1924 TRAK RAUTENDELEIN O 199 A (Strijewski Gollupken) alt Trak. fam. nr. 0339  
RANKA 1939 TRAK REGATTA O 98 A 1 ( Heitfeld Oberhausen)  
REKA 1943 TRAK REKA O 397 (Hul - Marbach)  
SALVATOR MARE Ostpruisen RENETTE O 314 ( Specht Arnsfelde) alt Trak. fam. nr. 0236  
RENI 1938 TRAK Reni O270 (Familie von Sch alt Trak. fam. nr. 0237  
TREGONWELLS NATURAL BARB MARE XX 1664 xx RHEINTOCHTER XX E 1 H (Grun - Heiligenhaus)  
BURTON BARB MARE XX 1657 xx RICOLA XX E 2 B (Botel - Hedeper) alt Trak. fam. nr. 0238  
JOHANNITER MARE Ostpruisen RIEGELSTELLUNG O 205 A (Peldzus - Matzstubbern) alt Trak. fam. nr. 0340  
RANKA 1939 TRAK RIETA O 98 A ( Mack Althof Ragnit) alt Trak. fam. nr. 0239  
RITA 1939 TRAK RITA O 18 A (Igor Meyhoeffer / Hunnesruck) alt Trak. fam. nr. 0240  
RIVA 1942 TRAK RIVA O 370 (v. Kriegsheim - Husenhof) alt Trak. fam. nr. 0241  
RIXA 1945 TRAK RIXA O 436 alt Trak. fam. nr. 0242  
ROBERTINE 1940 TRAK ROBERTINE O 315 (Nebel Morsleben) alt Trak. fam. nr. 0341  
ROLANDA 1944 TRAK ROLANDA O 423 (Buding Hofgut Heibertshausen)  
LIBELLE 1943 TRAK RONJA O 385 A (Schickedanz Canada)  
ROSA 1944 TRAK ROSA O 424 alt Trak. fam. nr. 0243  
ROSA 1934 TRAK ROSA S 26 (Hackstein - Bonninghardt) alt Trak. fam. nr. 0244  
ROSA 1943 TRAK ROSA O 398 (Mell - Wahnebergen)  
GOLDAMMER Ostpruisen ROSEMARIE O 120 Pianchow - Adl. Tengutten  
MASKE 1924 TRAK ROSENBLUTE O 106 A (Bolten - Rittergut Schick)  
ROSENBUSCH 1776 TRAK ROSENBUSCH T 3 ( Hauptgestut Trakehnen)  
GOLDAMMER Ostpruisen ROSENWUNDER O 120 A (Piachnow Stangenwalde) alt Trak. fam. nr. 0245  
ROMY XX 1958 xx ROSWITHA E 2 G  
GOLDAMMER Ostpruisen ROXANE O 121 A 1 (USA)  
ROYAL MARE XII XX 1685 xx ROYAL MARE XII E 12  
BUSTLER MARE XX 1680 xx ROZA E 8 B 2  
FATME OX 1787 ox Rupie T 14 i 1 Wezl - Gestut Schraling  
GREY OR SEDBURY ROYAL MARE XX 1660 xx RUTA E 13 Royal Mare XIII  
RUBINE 1923 TRAK Rute O 169 A ( Gonschorowsky Petersmann) alt Trak. fam. nr. 0246  
RZECZNA 1935 Ostpruisen RZECZNA O 245 (PSK Kadyny Polen)  
SCALA 1908 TRAK SAALECK O 35 A (zu Dohna Schlobitten) alt Trak. fam. nr. 0042  
FELDGRAUE WLKP (Pol) SABINE S 9 A (Gohlke Reden) alt Trak. fam. nr. 0247  
SKANDA 1932 TRAK SABINE O 241 A (Haasler Alpen)  
SABINE II 1944 TRAK SABINE II O 426 (Hollatz - Oberrode)  
SANETIA SAGA 1936 ox SAGE A 17 A (Schmidt Salzmann/ Salach)  
SAIDA 1941 TRAK SAIDA O 343 alt Trak. fam. nr. 0248  
SYMA 1921 TRAK SALVE O 157 A (Haasler Alpen) alt Trak. fam. nr. 0249  
JURIST MARE TRAK SAMONA O 19 A 1 (Gestut Ganschow)  
SANATA ox SANATA A 8 ( Nesseler - Aachen)  
SAMBOLIN 1924 TRAK SARONA II O 200 A ( v. Kriegsheim Husenhof) alt Trak. fam. nr. 0250  
SISTER TO STRIPLING XX 1750 xx SCHAFSALM E 16 H  
SHAYKAH 1940 Shagya SCHALMEI A 2 A alt Trak. fam. nr. 0265  
SCALA 1908 TRAK Scherezad O 35 A 1 B (Gestut Rantzau)  
SISTER TO STRIPLING XX 1750 xx SCHLEPPE E 16 K (Pilz - Niendorf)  
DANKBARE 1928 TRAK Schonbrunn O 224 A 1 ( Steinbruck Gilde)  
SCHEIDUNG 1925 TRAK SCHULE O 206 A (Pellengahr Burghof Kommern) alt Trak. fam. nr. 0267  
SCALA 1908 TRAK SCHWALBE O 35 A 1 ( Gestut Rantzau)  
MOZAIKA 1939 WLKP (Pol) SCHWARZE MURKA O 294 A  
SCALA 1908 TRAK SCHWARZE SCHWALBE O 35 A 1 a ( Gestut  
SCALA 1908 TRAK SCHWEDENMADEL O 35 A 3 (Paul - Rethwisch)  
ADLER MARE Ostpruisen Schwindlerin 0399 O 170 A ( Elxnat Scheunenort) alt Trak. fam. nr. 0043  
GREY OR SEDBURY ROYAL MARE XX 1660 xx Sedbury Royal Mare E 11  
SENTA 1923 Ostpruisen SEEBLUTE O 184 A ( Hoffmann - Motitten)  
SEEBLUME 1925 TRAK SEEMOWE O 207 A (Seipke - Ellhornsberg)  
SENNERIN 1949 TRAK SENNERIN S 69 alt Trak. fam. nr. 0252  
GOLDPERLE XX 1944 xx SENPOLIA XX E 42 A (v. Senckendorf - Kirchseeon)  
SEMENDRIA 1918 Ostpruisen SENTA O 121 A  
SENTA 1950 TRAK SENTA O 446 ( Gerling - Bisperode)  
SCALA 1908 TRAK SERENADE O 35 A 2 (Paul Rethwisch)  
201 MERSUCH III 1944 ox SHEILA A 16 A (Arning - Rheinbach)  
SICKA 1918 TRAK SIEGERIN O 122 A (v. Hippel Gr.Kuglack)  
SAMBOLIN 1924 TRAK SILJA O 200 A 1 USA  
THERMOMETER MARE Ostpruisen Skadi O 75 A 1 (Gestut Ganschow)  
SILK TOP XX 1931 xx SLOPPY LADY E 3 G (v. Rigal Kriegsheim - Voerde)  
FEUERSTEIN MARE TRAK SOLDANELLE O 272 (Spehr - Lenste) alt Trak. fam. nr. 0257  
SOLDATSCHE 1782 TRAK SOLDATSCHE T9 (Hauptgestut Trakehnen)  
SOLVEIG 1949 TRAK SOLVEIG S 11 A (Gestut Ruwertal) alt Trak. fam. nr. 0258  
SOMMERLIEBE 1944 TRAK SOMMERLIEBE O 428 alt Trak. fam. nr. 0259  
FEUERSTEIN MARE TRAK SONATE IX O 272 A 2 (Danemark)  
SISTER TO STRIPLING XX 1750 xx SONATE VII E 16 G (Ludwig - Gertenbach)  
SONECHILDE 1916 TRAK SONECHILDE O 108 (Neumann Sterkingen)  
FEUERSTEIN MARE TRAK SONETT O 272 A (Gest. Schmoel Panker)  
MOSELWEIN MARE Pruisen Sonja O 228 A (Grenda-Gronden) alt Trak. fam. nr. 0342  
SONECHILDE 1916 TRAK SONNE O 108 A ( Behrendt Kniephagen) alt Trak. fam. nr. 0260  
STRENGE 1924 TRAK SOPHIE O 201 A (Kreuzberger Ammerau) alt Trak. fam. nr. 0261  
MI CAREME XX 1944 xx SOURCE BLEUE E 19 A  
SCHANZE Ostpruisen STAVEN O90A1 USA  
ADLER MARE Ostpruisen Stelldichein O 170 A 3 Elxnat -Scheunenort)  
ADLER MARE Ostpruisen Sternblume O 170 A 1 Elxnat -Scheunenort)  
SCHANZE Ostpruisen Sternblume O 90 A (Krebs Schimmelhof Kl. Darkehmen) alt Trak. fam. nr. 0268  
SUDANKA X 1956 AA SUMBA X A 29 A (Wenke Aachen)  
FOXY GOSSIP XX 1964 xx SUNNY VIEW XX E 9 C ( Schmelting - Heiden)  
SUSCHKA 1929 TRAK SUSCHKA O 231 (Waschkies Bremen) alt Trak. fam. nr. 0262  
SIAMESIN TRAK SUSKA T 8 A (hauptg.Trakehnen) alt Trak. fam. nr. 0020  
SONJA 1938 TRAK Sylva O 216 A (Haasler Alpen) alt Trak. fam. nr. 0263  
SYLVIA 1941 TRAK SYLVIA O344  
SILFIDE 1922 TRAK SYNKOPE O 172 A (v. Petersdorf Rittergut Kirchberg) alt Trak. fam. nr. 0264  
ADLER MARE Ostpruisen SYRINGA O 170 A 2  
SZEPASSZONY 1959 AA SZEPASSZONY AAH A 12  
RINGYO 1955 ox SZIKRA AAH A 13 (Lapple - Weinsberg)  
HALMA 1899 Ostpruisen TALINE O 12 A (Brinkhaus - Hohenheide) alt Trak. fam. nr. 0269  
DANKBARE 1928 TRAK TANNENLIED O 224 A 2 (Albrecht USA)  
TINETTE 1802 TRAK TANSANIA T 17 A 4 (Barton USA)  
TINETTE 1802 TRAK TAPETE T 17 A (Hauptgestut Trakehnen) alt Trak. fam. nr. 0021  
TINETTE 1802 TRAK TARABIA T 17 A 4 b (Barton USA)  
TARENT 1951 TRAK TARENT O 447 (Meyer - Behrensen) alt Trak. fam. nr. 0271  
THEEROSE 1918 TRAK TASSA O 123 A (Sellnat - Dettum) alt Trak. fam. nr. 0272  
TINETTE 1802 TRAK Tatiana T 17 A 1 ( Gestut Schmoel Panker)  
TUNDRA 1918 TRAK Taxe O 5 A ( Schlemminger Grabau) alt Trak. fam. nr. 0273  
TELITANA 1951 WLKP (Pol) TELEGRAFIA O 317 A alt Trak. fam. nr. 0274  
THEKLA 1926 Ostpruisen Tenia O 70 A (Scheffler-Neuweide) alt Trak. fam. nr. 0275  
TEUFELSKIND XX 1946 xx TERNI XX E 20 B (Engelke - Harsum)  
THE MASSEY MARE XX 1700 xx The massey Mare E 5  
OLDFIELD MARE XX 1690 xx The oldfield Mare E 14  
TIBERIUSSCHE 1782 TRAK TIBERIUSSCHE T 10 ( Hauptg. Trakehnen)  
TINETTE 1802 TRAK TINETTE T 17 ( Hauptg. Trakehnen)  
LIMBA 1964 TRAK TOGA II S 90 A (Fricke - Neustadt)  
MAUS 1807 TRAK TONGA T 16 A (Hauptgestut Trakehnen) alt Trak. fam. nr. 0022  
TONI 1942 TRAK TONI O 371 (Laue Neuenkirchen) alt Trak. fam. nr. 0277  
TONI 1949 TRAK TONI O 444 (Gummer Borstel) alt Trak. fam. nr. 0276  
TONI 1942 TRAK TONI O 372 (Wiechmann - Sanne) alt Trak. fam. nr. 0343  
TOGA TRAK TORA O 445 (Vogt Gobitz)  
GREY OR SEDBURY ROYAL MARE XX 1660 xx TOSKA T 30 ( Hauptgestut Trakehnen) alt Trak. fam. nr. 0023  
TRUDE 1906 TRAK TRAUMBILD II O 26 A (Mack Althof Ragnit) alt Trak. fam. nr. 0278  
FABULA 1922 TRAK TRAUMEREI III O 160 A 1 (Kosterka USA)  
TINETTE 1802 TRAK TRAVIATA T 17 A 2 ( Gestut Birkhausen)  
OLDFIELD MARE XX 1690 xx TRAWA E 14 E(Mross - Resse)  
TREGONWELLS NATURAL BARB MARE XX 1664 xx Tregonwells Natural Barb Mare E 1  
TRUDE 1943 TRAK TRUDE O 156 A ( Maurischkat Argenquell) alt Trak. fam. nr. 0279  
TSCHINOSCH 1941 TRAK tschinosch S 43 (Langfeldt - Kross)  
HERBERGE 1926 TRAK TUGEND O 211 A ( v.d. Leyen Hasselpusch)  
TURMSPITZE 1929 TRAK TURMSCHWALBE O 232 A ( Kusel Langwedel) alt Trak. fam. nr. 0281  
TAMIZA 1927 TRAK TURNIA S 87 A (Schultz - Muhldorf)  
OLDFIELD MARE XX 1690 xx ULLA E 14 A (Pusch Feuchtwangen)  
NELLY TRAK ULRIKE S 68  
URSULA 1911 TRAK UNKA O 58 A (Hubner - Jagerswalde)  
UNSCHULD 1935 TRAK UNSCHULD O 448 ( Bose Jembke)  
URSULA 1943 TRAK URSULA O 399 ( Gut Isenschnibbe) alt Trak. fam. nr. 0344  
URSULA 1941 TRAK URSULA O 346 (Nottebohm - Immichenhain) alt Trak. fam. nr. 0284  
URTIKA 1943 TRAK URTIKA O400 (Gut Isenschnibbe) alt Trak. fam. nr. 0345  
OLDFIELD MARE XX 1690 xx URUQUAY XX E 14 H  
USCHI 1945 Ostpruisen USCHI S 58 alt Trak. fam. nr. 0285  
WASSERPERLE XX 1918 xx VAHRENWALDERIN E 3 B ( Janetzky Bitburg)  
WIBORG 1922 TRAK VELEGUE O 6 A (v. Zitzewitz Weedern) alt Trak. fam. nr. 0044  
VENDETTA TRAK Vendetta O 401 (Kramer - Mannheim) alt Trak. fam. nr. 0287  
VENUS VOM SCHIMMELHOF 1938 TRAK VENEZUELA O 274 B (Norenberg -Rothensande)  
VERA 1942 TRAK Vera O 373 ( Brinkhaus -Hohenheide) alt Trak. fam. nr. 0288  
ANSTALT TRAK VERA O 14 A (Schulze -Puspern)  
VERAMONA 1944 TRAK VERAMONA O 430 (Pape - Sommersdorf) alt Trak. fam. nr. 0346  
VERONIKA 1943 TRAK VERONA O402 A (Gut Kolsa)  
VERONIKA 1943 TRAK VERONI O 402 B (Gestut Graditz)  
VERONIKA 1943 TRAK VERONIKA O 402 (Gut Isenschnibbe) alt Trak. fam. nr. 0347  
VERONIKA 1943 TRAK Version O402C Version (Richter-Gr.Waltersdorf)  
VOLTA TRAK VERTRAUTE O 99 A (Hoffmann - Kuhsen)  
VINTNER'S MARE XX xx Vintner Mare E 9  
WALDELFE 1935 TRAK WALDFEE O 246 A ( Willenbrock / Holtum - Geest) alt Trak. fam. nr. 0289  
TRABANT MARE Ostpruisen WALDKONIGIN O 88 A (Wiesner - Gerkenhof) alt Trak. fam. nr. 0290  
WEINIKA 1922 TRAK WALDROSE O 173 A (Krebs Lubbersdorf) alt Trak. fam. nr. 0291  
JURIST MARE TRAK WALKURE O 19 A (Gorzke Gustow) alt Trak. fam. nr. 0348  
WILDROSE 1923 Ostpruisen WALLE O 186 A (Engelke -Kussenberg(Packuss) alt Trak. fam. nr. 0292  
WINDE 1911 TRAK Wally O 59 A(Rosigkeit - Selent) alt Trak. fam. nr. 0045  
BLUME 1913 TRAK WALLY O 73 A (Schneider Gerischken) alt Trak. fam. nr. 0349  
WALDLIESE 1925 TRAK WELLE O 208 A (Becker Euenheim) alt Trak. fam. nr. 0293  
WER WEISS XX 1944 xx WER WEISS XX EB 23  
WOSNA TRAK WIGUNDA O 7 A (Blank - Bredeneek)  
SISTER TO STRIPLING XX 1750 xx WIKI E 16 C (Haertwig - Hoppegarten)  
DARCY'S OLDEST ROYAL MARE XX xx WOLFACH XX E 7 C (Reuss - Neuss)  
WANDA 1904 TRAK WOLGA O 24 A ( Haasler Alpen) alt Trak. fam. nr. 0294  
MON DESIR XX 1911 xx WUNDERMADEL E 9 D ( Lembke Kaufbeuren) alt Trak. fam. nr. 0360  
WALDBURG 1953 TRAK WUNSCHTRAUM S 7 A (Gutsverwaltung Rixdorf)  
XANTA 1917 TRAK XENIA O 22 A ( Gurski Gottesgabe) alt Trak. fam. nr. 0295  
ZAUBERFEE 1946 TRAK ZAUBERFEE S61 (Hundsd alt Trak. fam. nr. 0297  
BYERLEY TURK MARE XX 1695 xx ZERMATT XX E 3 H (Bonengel - Werneck)  
ZITA 1947 TRAK ZITA O 439 ( Seifert Stendorf)